Nå oppdatering med sammendraget individuelt og for lag 2009/2010
36 mann hadde møtt frem til årets kretsmesterskap i lynsjakk (17 fra SSK, 10 fra FSS, 8 fra MSK og 1 fra HSK).
Joachim Solberg, Moss ble Østfoldmester i lynsjakk i 2009. Jahn Spillum, Moss ble Østfoldmester i seniorklassen.
Oddvar Eriksen, Sarpsborg ble Østfoldmester i Nestorklassen. Kenneth Hamre, SSK ble Østfoldmester i juniorklassen.
Det ble inndelt i 4 premiegrupper (A, B, C og D) etter rating. Vinner av premiegruppe A ble Joachim Solberg, Moss. Vinner av premiegruppe B ble Kenneth Hamre, Sarpsborg.
Vinner av premiegruppe C ble Helge Antonsen, Moss. Vinner av premiegruppe D ble Lasse Dahl, Moss.
I juniorklassen fikk Kenneth Hamre, SSK, Eirik Moltu, begge Sarpsborg en bokpremie.
Jon Birger Rosseland, FSS vant en gratis startkontingent i NM i lynsjakk i Fredrikstad 2010.
Resultatlisten leses slik: Plass, plass i premiegruppe, navn, klubb, poeng, kvalitet, premie
1.
|
1A
|
Joachim Solberg
|
|
MSK
|
15,5
|
3/6
|
710,-, Pokal, start.k
|
2.
|
2A
|
Avduraim Dogani
|
|
FSS
|
13,0
|
3/4
|
200,-
|
3.
|
3A
|
Arne-Roger Jensen
|
|
SSK
|
12,0
|
4/6
|
150,-
|
4.
|
4A
|
Kristian Livendahl
|
|
FSS
|
11,5
|
3/5
|
|
5.
|
5A
|
Paul Johansen
|
|
MSK
|
11,5
|
6/9
|
|
6.
|
6A
|
Svein Bjørnland
|
|
FSS
|
11,0
|
5/8
|
|
7.
|
1B
|
Kenneth Hamre
|
jr
|
SSK
|
11,0
|
6/8
|
200,-, bok, pokal
|
8.
|
2B
|
Jahn Spillum
|
sen
|
MSK
|
11,0
|
8/14
|
Pokal
|
9.
|
7A
|
Stian Johansen
|
jr
|
FSS
|
11,0
|
9/13
|
|
10.
|
3B
|
Jan Ludvigsen
|
sen
|
FSS
|
11,0
|
11/18
|
|
11.
|
4B
|
Odd Andersen
|
sen
|
MSK
|
10,5
|
13/19
|
|
12.
|
8A
|
Harry Andersen
|
|
FSS
|
10,0
|
12/17
|
|
13.
|
5B
|
Ole Kr. Førrisdahl
|
|
SSK
|
9,5
|
15/20
|
|
14.
|
6B
|
Bård Fjellengen
|
|
SSK
|
9,5
|
15/21
|
|
15.
|
9A
|
Dag Andersen
|
|
SSK
|
9,0
|
6/9
|
|
16.
|
1C
|
Helge Antonsen
|
|
MSK
|
9,0
|
12/20
|
200,-
|
17.
|
2C
|
Frode Thorsen
|
|
SSK
|
9,0
|
15/21
|
|
18.
|
1D
|
Lasse Dahl
|
|
MSK
|
8,5
|
9/14
|
200,-
|
19.
|
3C
|
Frank Fredriksen
|
|
FSS
|
8,5
|
13/19
|
|
20.
|
7B
|
Sigmund Lunde
|
|
SSK
|
8,5
|
13/20
|
|
21.
|
2D
|
Karl-Egil Nordling
|
|
MSK
|
8,5
|
17/25
|
|
22.
|
4C
|
Anker Aasum
|
sen
|
HSK
|
8,5
|
18/25
|
|
23.
|
5C
|
Tommy Forsberg
|
|
SSK
|
8,0
|
10/14
|
|
24.
|
8B
|
Tormod Rangøy
|
sen
|
SSK
|
8,0
|
16/23
|
|
25.
|
9B
|
Oddvar Eriksen
|
nes
|
SSK
|
7,5
|
15/22
|
Pokal
|
26.
|
6C
|
Geir-Arne Eriksen
|
|
MSK
|
7,5
|
15/23
|
|
27.
|
3D
|
Thorbjørn Skaug
|
|
FSS
|
7,5
|
21/30
|
|
28.
|
7C
|
Hans Stabbetorp
|
|
FSS
|
7,0
|
22/30
|
|
29.
|
8C
|
Tor Egil Holst
|
|
SSK
|
6,5
|
19/27
|
|
30.
|
9C
|
Babak Irandost
|
|
SSK
|
6,5
|
22/31
|
|
31.
|
4D
|
Jon Birger Rosseland
|
|
FSS
|
6,5
|
24/33
|
Start kont NM lyn 2010
|
32.
|
5D
|
Eirik Moltu
|
jr
|
SSK
|
6,5
|
24/33
|
Bok
|
33.
|
6D
|
Oddvar Aasen
|
sen
|
MSK
|
5,0
|
23/31
|
|
34.
|
7D
|
Shay Irandost
|
jr
|
SSK
|
4,5
|
26/35
|
|
35.
|
8D
|
Lars Moltu
|
jr
|
SSK
|
3,0
|
26/35
|
|
36.
|
9D
|
Frode Fosby
|
|
SSK
|
3,0
|
-/-
|
|
Jon Birger Rosseland-Eirik Moltu 1-0 i innbyrdes oppgjør..
Turneringsleder var Ole Kr. Førrisdahl, Sarpsborg SK
Østfoldmesterskap for lag, sesongen 2009/2010
I de tre kretsturneringene (ØM hurtigsjakk 2009, ØM i lynsjakk 2009 og ØM i ordinær sjakk 2010) inngår i lagkonkurransen om Østfoldmesterskapet for lag 2010, det vil også bli kåret en vinner i junior og seniorklassen.
Stilling i ØM-lag 2009/10, 4 spillere per lag
|
Klubb
|
|
Hurt
|
Lyn
|
Ord.
|
S
|
1.
|
Fredriksstad SS
|
1. lag
|
16,1
|
15,5
|
|
31,6
|
2.
|
Sarpsborg SK
|
1. lag
|
16,6
|
14,0
|
|
30,6
|
3.
|
Sarpsborg SK
|
2. lag
|
11,3
|
11,8
|
|
23,1
|
4.
|
Moss SK
|
1. lag
|
8,7
|
14,0
|
|
22,7
|
5.
|
Halden SK
|
1. lag
|
13,6
|
2,8
|
|
16,4
|
6.
|
Fredriksstad SS
|
2. lag
|
-
|
12.3
|
|
12,3
|
7.
|
Sarpsborg SK
|
3. lag
|
0,3
|
10,0
|
|
10,3
|
8.
|
Moss SK
|
2. lag
|
-
|
9,8
|
|
9,8
|
9.
|
Halden SK
|
2. lag
|
6,9
|
-
|
|
6,9
|
10.
|
Sarpsborg SK
|
4. lag
|
-
|
6,8
|
|
6,8
|
11.
|
Fredriksstad SS
|
3. lag
|
-
|
4,5
|
|
4,5
|
12.
|
Indre Østfold SS
|
1. lag
|
3,0
|
-
|
|
3,0
|
13.
|
Sarpsborg SK
|
5. lag
|
-
|
1,0
|
|
1,0
|
14.
|
Halden SK
|
3. lag
|
0,3
|
-
|
|
0,3
|
Aldersbestemte lag, 3 spiller per lag, seniorklassen
|
Klubb
|
|
Hurt
|
Lyn
|
Ord.
|
S
|
1
|
Moss SK
|
1. lag
|
3,3
|
8,8
|
|
12,1
|
2
|
Halden SK
|
1. lag
|
8,6
|
2,8
|
|
11,4
|
3
|
Sarpsborg SK
|
1. lag
|
3,0
|
5,2
|
|
8,2
|
4
|
Halden SK
|
2. lag
|
2,3
|
-
|
|
2,3
|
Aldersbestemte lag, 3 spiller per lag, juniorklassen
|
Klubb
|
|
Hurt
|
Lyn
|
Ord.
|
S
|
1
|
Sarpsborg SK
|
1. lag
|
7,3
|
7,3
|
|
14,6
|
2
|
Fredriksstad SS
|
1. lag
|
3,7
|
3,7
|
|
7,4
|
3
|
Halden SK
|
1. lag
|
2,6
|
-
|
|
2,6
|
Av Ole Kr. Førrisdahl, 14.11.2009
Det er innlagt en lagturnering i de tre ØM arrangementene i sesongen 2009/2010.
ØM-hurtigsjakk 2009 arrangeres av Halden SK lør. 3. oktober, kl. 10.30 i Halden.
ØM-lynsjakk 2009 arrangeres av Sarpsborg SK fredag 13. november, kl.18.00 i Sangerhuset.
ØM i ordinær sjakk 2010 arrangeres av Indre Østfold SS 27.-28. februar 2010 i Eidsberg.
I tillegg til kretsens 5 klubber kan Strømstad SK og Tanum SK delta men disse to klubbene kan ikke kåres til Østfoldmestere.
Sammenlagtvinner i Østfoldmesterskapene
Hurtigsjakk 2009, Lynsjakk 2009 og Østfoldmesterskapet 2010
I sesongen 2009/2010 vil det bli kåret sammenlagt vinnere basert på resultatene i de 3 individuelle østfoldmesterskapene. De individuelle poengene i østfoldmesterskapene blir vektet i henhold til antall spilte partier i turneringen og legges sammen. Ved poenglikhet teller først deltagelse i ØM-hurtigsjakk for lag, deretter beste plass-siffer, til et skille oppnås i de tre turneringene.
ØM-hurtigsjakk 2009 (9 partier) sluttresultatet multipliseres med 6/9
ØM-lyn 2009 (18 partier) sluttresultatet multipliseres med 6/18
ØM-2010 (6 partier) sluttresultatet multipliseres med 6/6 (dvs uforandret)
Klasseinndelingen skjer på basis av ratingtallene på Norges Sjakkforbunds ratingliste som publiseres september 2009.
Premieklasser
|
Klasse
|
|
Premie
|
1. premie sammenlagt
|
|
|
600,-
|
2. premie sammenlagt
|
|
|
300,-
|
Beste kl. 2 med rating 1500-1749
|
1750
|
|
300,-
|
Beste kl. 3 med rating 1250-1499
|
1500
|
|
300,-
|
Beste kl. 4 med rating 1000-1249
|
1250
|
|
300,-
|
Beste kl. 5 med rating 999 og lavere
|
1000
|
|
300,-
|
Beste senior
|
|
|
300,-
|
Beste junior
|
|
|
300,-
|
I tabellen under er plassering sammenlagt gitt i første kolonne, plassering i klasse + klasse er gitt i andre kolonne, deretter kommer navn, klubb, aldersklasse, elo, hurtigsjakkpoeng, lynsjakkpoeng, angivelse av deltagelse i ØM hurtigsjakk lag med en X, poeng i ØM, sammenlagt poengsum er gitt i den siste kolonnen.
|
Plass
Klasse
|
Navn
|
Klubb
|
Alder
|
ELO
|
Hurt
|
Lyn
|
Hurt
Lag
|
Ord
|
Σ
|
1
|
1
|
c Joachim Solberg
|
SSK
|
|
2165
|
5,3
|
5,2
|
|
|
10,5
|
2
|
2
|
Kristian Livendahl
|
FSS
|
|
1863
|
5,0
|
3,8
|
|
|
8,8
|
3
|
3
|
Arne-Roger Jensen
|
SSK
|
|
1913
|
4,3
|
4,0
|
|
|
8,3
|
4
|
4
|
Stian Johansen
|
FSS
|
Junior
|
1823
|
3,7
|
3,7
|
|
|
7,4
|
5
|
1 kl. 2
|
Kenneth Hamre
|
SSK
|
Junior
|
1675
|
3,7
|
3,7
|
|
|
7,4
|
6
|
2 kl. 2
|
Harry Andersen
|
FSS
|
|
1747
|
3,7
|
3,3
|
|
|
7,0
|
7
|
3 kl. 2
|
Ole Kr Førrisdahl
|
SSK
|
|
1720
|
3,3
|
3,2
|
|
|
6,5
|
8
|
4 kl. 2
|
Bård Fjellengen
|
SSK
|
|
1731
|
3,0
|
3,2
|
|
|
6,2
|
9
|
1 kl. 3
|
Anker Aasum
|
HSK
|
|
1468
|
3,0
|
2,8
|
|
|
5,8
|
10
|
1 kl. 4
|
Karl-Egil Nordling
|
MSK
|
|
1241
|
2,7
|
2,8
|
|
|
5,5
|
11
|
1 kl. 5
|
Eirik Moltu
|
SSK
|
Junior
|
929
|
2,3
|
2,2
|
|
|
4,5
|
12
|
5
|
Avduraim Dogani
|
FSS
|
|
1822
|
-
|
4,3
|
|
|
4,3
|
13
|
6
|
Frode Ryan Lund
|
HSK
|
|
1866
|
4,0
|
-
|
|
|
4,0
|
14
|
1 kl. 4
|
Frode Fosby
|
SSK
|
|
1123
|
3,0
|
1,0
|
|
|
4,0
|
15
|
7
|
Paul Johansen
|
MSK
|
|
2026
|
-
|
3,8
|
|
|
3,8
|
16
|
8
|
Svein Bjørnland
|
FSS
|
|
1851
|
-
|
3,7
|
|
|
3,7
|
17
|
9
|
Jahn Spillum
|
MSK
|
|
1750
|
-
|
3,7
|
|
|
3,7
|
18
|
2 kl. 3
|
Rolf Livendahl
|
FSS
|
|
1288
|
3,7
|
-
|
|
|
3,7
|
19
|
5 kl. 2
|
Jan Ludvigsen
|
FSS
|
Senior
|
1618
|
-
|
3,7
|
|
|
3,7
|
20
|
6 kl. 2
|
Odd Andersen
|
MSK
|
Senior
|
1645
|
-
|
3,5
|
|
|
3,5
|
21
|
7 kl. 2
|
Helge A. Rangøy
|
HSK
|
Senior
|
1663
|
3,3
|
-
|
|
|
3,3
|
22
|
8 kl. 2
|
Tor-Egil Solberg
|
MSK
|
Senior
|
1634
|
3,3
|
-
|
|
|
3,3
|
23
|
9 kl. 2
|
German Ortiz Springinsfeld
|
HSK
|
|
1571
|
3,3
|
-
|
|
|
3,3
|
24
|
10
|
Dag Andersen
|
SSK
|
|
1763
|
-
|
3,0
|
|
|
3,0
|
25
|
3 kl. 3
|
Helge Antonsen
|
MSK
|
|
1382
|
-
|
3,0
|
|
|
3,0
|
26
|
4 kl. 3
|
Frode Thorsen
|
SSK
|
|
1285
|
-
|
3,0
|
|
|
3,0
|
27
|
10 kl. 2
|
Jan Forsberg
|
SSK
|
Nestor
|
1608
|
3,0
|
-
|
|
|
3,0
|
28
|
5 kl. 3
|
Roar Hvesser
|
IØSS
|
|
1421
|
3,0
|
-
|
|
|
3,0
|
29
|
6 kl. 3
|
Frank Fredriksen
|
FSS
|
|
1354
|
-
|
2,8
|
|
|
2,8
|
30
|
7 kl. 3
|
Lasse Dahl
|
MSK
|
|
1268
|
-
|
2,8
|
|
|
2,8
|
31
|
11 kl. 2
|
Sigmund Lunde
|
SSK
|
|
1642
|
-
|
2,8
|
|
|
2,8
|
32
|
12 kl. 2
|
Tommy Forsberg
|
SSK
|
|
1510
|
-
|
2,7
|
|
|
2,7
|
33
|
13 kl. 2
|
Tormod Rangøy
|
SSK
|
Senior
|
1615
|
-
|
2,7
|
|
|
2,7
|
34
|
3 kl. 4
|
Arne Ekornmyr
|
MSK
|
|
1096
|
2,7
|
-
|
|
|
2,7
|
35
|
8 kl. 3
|
Geir-Arne Eriksen
|
MSK
|
|
1271
|
-
|
2,5
|
|
|
2,5
|
36
|
14 kl. 2
|
Oddvar Eriksen
|
SSK
|
Senior
|
1605
|
-
|
2,5
|
|
|
2,5
|
37
|
4 kl. 4
|
Thorbjørn Skaug
|
FSS
|
|
1155
|
-
|
2,5
|
|
|
2,5
|
38
|
9 kl. 3
|
Hans Stabbetorp
|
FSS
|
|
1467
|
-
|
2,3
|
|
|
2,3
|
39
|
5 kl. 4
|
Frank Johansen
|
HSK
|
Nestor
|
1231
|
2,3
|
-
|
|
|
2,3
|
40
|
10 kl. 3
|
Tor Lauritsen
|
HSK
|
Senior
|
1282
|
2,3
|
-
|
|
|
2,3
|
41
|
2 kl. 5
|
Lars Moltu
|
SSK
|
Junior
|
|
1,3
|
1,0
|
|
|
2,3
|
42
|
11 kl. 3
|
Tor Egil Holst
|
SSK
|
|
1363
|
-
|
2,2
|
|
|
2,2
|
43
|
6 kl. 4
|
Jon Birger Rosseland
|
FSS
|
|
1011
|
-
|
2,2
|
|
|
2,2
|
44
|
7 kl. 4
|
Babak Irandoust
|
SSK
|
|
-
|
-
|
2,2
|
|
|
2,2
|
45
|
3 kl. 5
|
Jens H. Eikre
|
HSK
|
Junior
|
|
2,0
|
-
|
|
|
2,0
|
46
|
8 kl. 4
|
Oddvar Aasen
|
MSK
|
Senior
|
1022
|
-
|
1,7
|
|
|
1,7
|
47
|
4 kl. 5
|
Shaya Irandoust
|
SSK
|
Junior
|
|
-
|
1,5
|
|
|
1,5
|
48
|
5 kl. 5
|
Ingvild Kathrine Nygaard-Hansen
|
HSK
|
Junior
|
|
0,3
|
-
|
|
|
0,3
|
49
|
6 kl. 5
|
Andreas Lervik
|
HSK
|
Junior
|
|
0,3
|
-
|
|
|
0,3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Redigert av Ole Kr. Førrisdahl, 15.11.2009
|
|