Translations


Autotranslations

Tournament name:

Landsturneringen NM i Sjakk 2009


Updated
jul 13 09
@ 00:19

Views:272061

Site powered by:

TournamentService

Site:

Bergen

Play date:

04. - 12. jul 09

 Welcome   Signup   Participants   Games   Standings  Other tournaments

Participants:
TitleGiven nameLast nameClubn-Rtgi-RtgFedGroup
GM Jon Ludvig Hammer OSS 2582 2583 Klasse Elite
GM Simen Agdestein NTG 2542 2572 Klasse Elite
GM Leif E Johannessen OSS 2538 2553 Klasse Elite
GM Kjetil A. Lie Porsgrunn 2527 2541 Klasse Elite
GM Berge Østenstad Asker 2476 2482 Klasse Elite
IM Espen Lie Porsgrunn 2469 2457 Klasse Elite
GM Rune Djurhuus Akademisk 2440 2456 Klasse Elite
IM Frode Elsness Moss 2438 2445 Klasse Elite
IM Torbjørn R. Hansen 1911 2425 2440 Klasse Elite
IM Atle Grønn OSS 2415 2422 Klasse Elite
IM Torstein Bae 1911 2402 2408 Klasse Elite
FM Geir Sune Tallaksen Østmoe Porsgrunn 2383 2402 Klasse Elite
IM Eirik Gullaksen Bergens 2382 2396 Klasse Elite
IM Jovanka Houska Bergens 0 2392 Klasse Elite
IM Øystein Hole Akademisk 2374 2390 Klasse Elite
FM Kjetil Stokke Bergens 2323 2347 Klasse Elite
FM Frode Olav Olsen Urkedal 1911 2317 2333 Klasse Elite
FM Lars Hjelmås Kristiansund 2246 2318 Klasse Elite
FM Andreas G.R. Moen OSS 2297 2312 Klasse Elite
FM Espen Forså Moss 2285 2311 Klasse Elite
FM Trond Gabrielsen Oslo Vest 2300 2309 Klasse Elite
FM Stig Gabrielsen Oslo Vest 2298 2308 Klasse Elite
FM Harald B Borchgrevink Bergens 2283 2307 Klasse Mester
FM Joachim Thomassen Moss 2307 2300 Klasse Elite
  Lasse Østebø Løvik Stavanger 2349 2296 Klasse Elite
  Trond Thorstensen Akademisk 2264 2281 Klasse Mester
FM Ragnar Harald Hoen OSS 2237 2266 Klasse Senior A
  Helge Gundersen Randaberg 2231 2256 Klasse Mester
FM Ole Christian Moen OSS 2205 2256 Klasse Mester
  Daniel Jakobsen Kovachev OSS 2239 2240 Klasse Mester
FM Jøran Aulin-Jansson Asker 2122 2238 Klasse Mester
WIM Silje Bjerke 1911 2233 2231 Klasse Mester
CM Inge Sandstad Skrondal Akademisk 2218 2229 Klasse Mester
  Johannes Luangtep Kvisla 1911 2181 2222 Klasse Junior A
  Nicolai Getz OSS 2191 2219 Klasse Junior A
FM Jarl H Ulrichsen Trondheim 2154 2215 Klasse Senior A
  Ørnulf Stubberud OSS 2200 2213 Klasse Mester
  Sjur Ferkingstad Sandnes 2111 2206 Klasse Mester
  Bjørn-Erik Glenne Kristiansund 2181 2205 Klasse Mester
  Stig K. Martinsen Bergens 2132 2194 Klasse Mester
  Rune Myhrvold Hønefoss 2103 2176 Klasse Mester
  Bror Thanke Nordstrand 2120 2175 Klasse Mester
  Vegar Koi Gandrud Hønefoss 2151 2169 Klasse Mester
  Terje Eriksen Drammen 2087 2169 Klasse Mester
  Frode Lillevold Strømmen 2102 2166 Klasse Mester
  Carl Peter Kirkebø Oslo Vest 2109 2163 Klasse Mester
  Frode Ludvigsen Drammen 2014 2163 Klasse Mester
  Odin Blikra Vea Trondheim 2139 2162 Klasse Mester
  Håkon Bentsen Porsgrunn 2085 2161 Klasse Mester
WFM Katrine Tjølsen Bergens 2138 2160 Klasse Junior A
  David Lilleøren Lørenskog 1948 2153 Klasse 1
  Terje Karlsen Nordnes 2045 2151 Klasse Mester
  Jan Sørgjerd Nordstrand 2093 2150 Klasse Mester
  Tor Gulbrandsen Nordstrand 1899 2149 Klasse 1
  Espen Haugstad Sandnes 2156 2145 Klasse Junior A
  Benjamin Arvola Tromsø 2141 2144 Klasse Junior A
  Anders G Hagen Moss 2067 2132 Klasse Junior A
  Paul Johansen Moss 2052 2130 Klasse Mester
  Carl Eric Horda Caissa 2003 2130 Klasse Mester
  Sondre Waage Tofte Stavanger 2102 2119 Klasse Junior A
  Lars Kjølberg 1911 2052 2119 Klasse Senior A
  Jon Kristian Haarr Sandnes 2128 2110 Klasse Mester
  Toan Thanh Pham Akademisk 2054 2105 Klasse Mester
  Håvard Skøien Bergens 1978 2101 Klasse 1
  Karl W. Strand Kristiansund 1944 2099 Klasse Senior A
  Kjell Arne Lilleløkken Verdal 1940 2098 Klasse Mester
  Elias DeMac Bergens 2118 2089 Klasse Junior A
  Arn Tore Haugsdal Masfjorden 1875 2088 Klasse 1
  Morten Lilleøren Lørenskog 2006 2087 Klasse Mester
  Kristian Sørensen Fana 2030 2084 Klasse Mester
  Alexander R. Flaata Black Knights 1990 2084 Klasse Mester
  Victor Havik Stavanger 1998 2083 Klasse Mester
  Espen Norberg Fribonden 1871 2083 Klasse 1
  Levi André Tallaksen Porsgrunn 2043 2081 Klasse Junior A
  Øyvind Riisem Nordnes 1967 2081 Klasse Mester
  Brede Andre Larsen Hagen TSSK 1867 2080 Klasse 1
  Anders Olsen Kristiansund 2011 2079 Klasse Mester
  Martin Valla OSS 1976 2077 Klasse 1
  Tor Kristian Larsen Nordnes 1973 2075 Klasse Mester
  Hans Inge Kongevold Moss 1916 2075 Klasse 1
  Arnold Andreassen Tromsø 2040 2074 Klasse Mester
  Gunnar Stake-Larsen OSS 1945 2074 Klasse 1
  Terje Lund Verdal 1985 2069 Klasse Mester
  Joachim B. Nilsen Bergens 2013 2067 Klasse Junior A
  Svetoslav Mihajlov Asker 2058 2065 Klasse Mester
  Håkon Strand Stavanger 2035 2062 Klasse Mester
  Anita Grønnestad Bergens 1865 2061 Klasse 1
  Hans Chr Fotland OSS 1791 2059 Klasse Senior A
  Even Thingstad Hønefoss 2074 2058 Klasse Junior A
  Terje Torgersen Kristiansand 1895 2055 Klasse 1
  Håkon Haugsrud Trondheimstud 1846 2053 Klasse 1
  Lars Erik Pedersen Strømmen 1949 2048 Klasse Mester
  Hans R Thjømøe Drammen 1713 2043 Klasse Senior A
  Anders Hobber Porsgrunn 2056 2042 Klasse Mester
  Pål Andreas Hansen Verdal 1937 2042 Klasse Kadett A
  Askild Bryn Lillehammer 2014 2032 Klasse Mester
  Magnus Danielsen Vålerenga 1988 2032 Klasse Mester
  Per Inge Holmen Mo 1684 2032 Klasse 2
  Kenneth Einarsen Akademisk 1850 2031 Klasse 1
  Odd Martin Guttulsrud 1911 1998 2030 Klasse Kadett A
  Willy L. Olsen OSS 1653 2029 Klasse Senior A
  Thomas Bryn Molde 1957 2024 Klasse 1
  Thomas Thomassen Stavanger 1952 2020 Klasse 1
  Kristoffer Madland Sandnes 1964 2017 Klasse Junior A
  Ole Jørn Gyldenås Nordstrand 1937 2014 Klasse 1
  Joar Gullestad Pettersen Stavanger 1940 2012 Klasse 1
  Hans Arild Runde Akademisk 1892 2009 Klasse 1
  Jan Gunnar Fredriksen Akademisk 1806 2003 Klasse 1
  Helge E. Theting Kragerø 1828 1998 Klasse 1
  Marianne Wold Haug 1911 1975 1987 Klasse Junior A
  Christian Laverton Trondheim 1834 1986 Klasse Mester
  Lars Sæther Fredriksstad 1601 1986 Klasse Senior A
  Kjell M Haug Stjernen 1870 1983 Klasse Senior A
  Vebjørn Selbekk Moss 1803 1980 Klasse 1
  Marte Egeland Sandnes 1881 1968 Klasse 1
  Øystein Aagedal Skage Bergens 1810 1966 Klasse Junior A
  Arild Monsøy Trondheim 1777 1957 Klasse 1
  Leif Bjornes Kristiansand 1787 1954 Klasse 1
  Per Blikra Stavanger 1619 1948 Klasse 2
  Jens Hjorth Kjølberg 1911 1532 1947 Klasse Kadett A
  Leif Kverndal Stjernen 1813 1945 Klasse 1
  Øyvin Strand Bergens 1756 1944 Klasse Senior A
  Tor Botheim 1911 1712 1939 Klasse Kadett A
  Jan Arne Bjørgvik Verdal 1749 1937 Klasse Senior A
  Tom J Johanssen OSS 1910 1930 Klasse Senior A
  Timmie Nygaard Caissa 1755 1930 Klasse 1
  Dag Andersen Sarpsborg 1732 1926 Klasse 1
  Stig Børje Larsen Bergens 1842 1925 Klasse 1
  Bård Fjellengen Sarpsborg 1822 1925 Klasse 1
  Line Jin Jørgensen Sevland 1892 1924 Klasse 1
  Karsten Ovesen Sevland 1769 1918 Klasse Senior A
  Trond Birkeland Bergens 1772 1917 Klasse 1
  Raymond Boger Randaberg 1762 1914 Klasse 1
  Lars Johansen Nordstrand 1795 1909 Klasse 1
  Aryan Tari Asker 1798 1901 Klasse Lilleputt
  Harry Andersen Fredriksstad 1774 1901 Klasse 1
  Oddvar Solli Voss 1614 1901 Klasse 2
  Ellen Øen Carlsen NTG 1782 1894 Klasse Junior A
  Jo Kristian Løberg OSS 1795 1885 Klasse 1
  Jørund Berstad Førde 1695 1879 Klasse 2
  Jørgen Hoel Bergens 1491 1879 Klasse Kadett A
  Odd Birkestrand Masfjorden 1835 1877 Klasse Senior A
  Magnus Eriksen Mo 1592 1875 Klasse Kadett A
  Stian Johansen Fredriksstad 1784 1874 Klasse Kadett A
  Simon Barane Sandnes 1491 1854 Klasse Kadett A
  Egil A Standal Ørsta 1642 1844 Klasse 2
  Anders Thingstad Hønefoss 1848 1840 Klasse Kadett A
  Gregor Taube 1911 1733 1835 Klasse Lilleputt
  Erling Fløtten Vadsø 1645 1831 Klasse 2
  Morten L Madsen Sotra 1658 1829 Klasse 2
  Jia Qi Xue 1911 1556 1829 Klasse 2
  Ole Emil Frisvold Bergens 1586 1827 Klasse Kadett A
  Jan Svenske Strømmen 1732 1821 Klasse Senior A
  Bjørn Salvesen Røros 1607 1821 Klasse 2
  Gunnar Bue Tønsberg 1585 1820 Klasse Senior A
  Pål Moe OSS 1541 1820 Klasse 2
  Ida Lahlum 1911 1507 1818 Klasse 2
  Odd Ketil Selnes Harstad 1458 1818 Klasse 2
  Per H. Wibe Asker 1725 1817 Klasse Senior A
  Pål Skogli Gjøvik 1622 1795 Klasse 2
  Jan Ludvigsen Fredriksstad 1646 1792 Klasse Senior A
  Maria Pitz Jacobsen Vålerenga 1731 1791 Klasse 1
  Asbjørn O. Steinskog Sandnes 1662 1791 Klasse Junior A
  Eirik Søreng Akademisk 1654 1773 Klasse 2
  Tore Narvøy Porsgrunn 1421 1769 Klasse Senior B
  Frode Høva Follo 1549 1747 Klasse 2
  Henning Kjøita 1911 1598 1746 Klasse Lilleputt
  Evy Færevaag Masfjorden 1479 1746 Klasse 2
  Chris Hinman Stavanger 1474 1734 Klasse 2
  Jan Rune Moberg Follo 1468 1731 Klasse 3
  Elise Forså Tromsø 1375 1728 Klasse Kadett A
  Lisbeth Haugsvær Masfjorden 1602 1717 Klasse 2
  Terje Lie Bergens 1275 1695 Klasse 3
  Linda Marie Nøstvold Hansen Trondheimstud 1485 1675 Klasse 3
  Harald Mottang Stjernen 1358 1660 Klasse 3
  Per Skogli Gjøvik 1400 1619 Klasse 3
  Bjarne Undheim OSS 1688 1534 Klasse 2
  Ingrid Øen Carlsen NTG 1491 1504 Klasse Kadett A
  Eirik Sandal SK 96 1937 0 Klasse 1
  Espen Thorstensen Kongsvinger 1910 0 Klasse 1
  Per Kr Vigdal Nordstrand 1813 0 Klasse 1
  Gudmund Farstad Molde 1797 0 Klasse Senior A
  Pål Agdestein Asker 1795 0 Klasse 1
  Erik Eikeland Nordnes 1782 0 Klasse 1
  Einar Hamre Drammen 1778 0 Klasse 1
  Kjell Børre Grebstad Asker 1773 0 Klasse 1
  Ole-Jakob Kristiansen Hamar 1759 0 Klasse 1
  Trond E. Nilsen Nordstrand 1759 0 Klasse 1
  Kristian Stuvik Holm Hamar 1757 0 Klasse Junior A
  Asbjørn Tømte Drammen 1756 0 Klasse 1
  Roar Engen Aurskog-Høland 1755 0 Klasse 1
  Jan Stokke Drammen 1753 0 Klasse 1
  Tore Garberg 1911 1748 0 Klasse 2
  Jon Gunnar Tufta Bergens 1735 0 Klasse 2
  Magnus Monsen Sandnes 1716 0 Klasse Senior A
  Aslak Haanshuus Stjernen 1710 0 Klasse 1
  Øystein Skar OSS 1708 0 Klasse Senior A
  Magnus A. Gregusson Nordnes 1707 0 Klasse 2
  Thor Roverud Caissa 1707 0 Klasse 2
  Kristian R Johansen Nordnes 1699 0 Klasse 2
  Jonny Schmidt Sørum 1692 0 Klasse 2
  Åsmund Sem-Johansen Stovner 1688 0 Klasse 2
  Tom R Wister Kirkegata 1684 0 Klasse 2
  Lewi Bekkelien Black Knights 1683 0 Klasse 2
  Geir Brobakken Hamar 1681 0 Klasse 2
  Bjarne J. Engevik Strømmen 1672 0 Klasse 1
  Eric Fanghol Trondheim 1672 0 Klasse 2
  Hans Hovden Kirkegata 1666 0 Klasse 2
  Karim Ali Fribonden 1664 0 Klasse 1
  Sigmund Lunde Sarpsborg 1664 0 Klasse 2
  Sigmund Løvåsdal Drammen 1655 0 Klasse Senior A
  Frederik Natvik Elverum 1649 0 Klasse 2
  Espen Løken Nordstrand 1646 0 Klasse 2
  Mikhail R Lilleøren Lørenskog 1643 0 Klasse 2
  Aleksander Omtvedt 1911 1641 0 Klasse 2
  Kenneth Hamre Sarpsborg 1624 0 Klasse 2
  Jussi Dyrnes Nordstrand 1622 0 Klasse 2
  Bjørn W Fosdahl Stjernen 1621 0 Klasse 2
  Espen Sollum Stjernen 1620 0 Klasse 2
  Carl Christian Aarnes Nordstrand 1615 0 Klasse 2
  Arild Øksnevad Nittedal 1610 0 Klasse 2
  Odd Habberstad OSS 1600 0 Klasse Senior A
  Sigve Dyrhovden Bergens 1594 0 Klasse 2
  Hallvar Gisnås Orkdal 1594 0 Klasse 2
  Marius Blomlie Trondheim 1593 0 Klasse 2
  Einar Kjæmperud Caissa 1593 0 Klasse 2
  Thore Østrem Nordstrand 1590 0 Klasse 2
  Andreas Strand Modum 1579 0 Klasse Kadett A
  Svein Arne Thrana Nittedal 1579 0 Klasse 2
  Sveinung Arnesen   1577 0 Klasse 2
  Otto Milvang Nordstrand 1574 0 Klasse 2
  Asbjørn Lindland Voss 1572 0 Klasse 2
  Markus Moripen Nordstrand 1572 0 Klasse Kadett A
  Henrik Aas Direkte 1570 0 Klasse 2
  Arne Mannerud Direkte 1568 0 Klasse Senior A
  Thoralf N Barstad Nordstrand 1566 0 Klasse 2
  Roger Sætre Bergens 1563 0 Klasse 2
  Geir Nesheim 1911 1562 0 Klasse 2
  Jonatan M Andersen Moss 1553 0 Klasse 2
  Sveinung Ramsøy Lillestrøm 1552 0 Klasse 2
  Tore Lambrechts Sandnes 1543 0 Klasse 2
  Per Anders Hagen Verdal 1536 0 Klasse 2
  Olav K. Fredriksen 1911 1531 0 Klasse 2
  Øyvind Fossheim Fribonden 1521 0 Klasse 2
  Viggo Andersen Stjernen 1518 0 Klasse 2
  Svein E Ruud Stjernen 1512 0 Klasse 2
  Stein Tore Gausdal Sandnes 1509 0 Klasse 2
  Torstein Furnes Follo 1507 0 Klasse 2
  Ståle Lund Røros 1506