Translations

Autotranslations

 Share this!
   
   
Tournament name:

Landsturneringen 2014


Updated
jul 19 14
@ 16:32

Views:221930

Site powered by:

TournamentService
Locations of visitors to this page

Site:

Clarion Hotel & Congress Trondheim

Play date:

12. - 19. jul 14

 Welcome   Participants   Live games   Games   Standings  Other tournaments

Participants:
TitleGiven nameLast nameClubn-Rtgi-RtgFedGroup
GM Einar J Gausel OSS 2486 2504 Klasse Elite
IM Frode Elsness Moss 2473 2489 Klasse Elite
IM Frode Olav Olsen Urkedal 1911 2458 2487 Klasse Elite
GM Berge Østenstad Asker 2448 2482 Klasse Elite
GM Rune Djurhuus Nordstrand 2431 2446 Klasse Elite
IM Espen Lie Asker 2425 2437 Klasse Elite
IM Aryan Tari Vålerenga 2391 2412 Klasse Elite
IM Nicolai Getz OSS 2394 2380 Klasse Elite
IM Atle Grønn OSS 2393 2368 Klasse Elite
IM Andreas G.R. Moen OSS 2340 2362 Klasse Elite
IM Erik Fossan Stavanger 2324 2362 Klasse Elite
IM Øystein Hole Akademisk 2330 2351 Klasse Elite
  Johan Salomon Nordstrand 2347 2346 Klasse Elite
FM Lasse Østebø Løvik Stavanger 2318 2342 Klasse Elite
FM Kristian Stuvik Holm Vålerenga 2332 2316 Klasse Elite
FM Anders Hobber Moss 2307 2315 Klasse Elite
FM Lars Oskar Hauge OSS 2337 2313 Klasse Elite
  Even Thingstad Trondheim 2217 2263 Klasse Mester
FM Lars Even Andersen Black Knights 2249 2262 Klasse Mester
FM Petter Fossan Stavanger 2232 2257 Klasse Elite
  Tore Kolås Trondheim 2183 2242 Klasse Mester
  Odin Blikra Vea Vålerenga 2211 2235 Klasse Mester
CM Sebastian Mihajlov OSS 2300 2227 Klasse Elite
FM Jøran Aulin-Jansson Asker 2180 2227 Klasse Mester
FM Ole Christian Moen OSS 2215 2226 Klasse Mester
  Lars Breivik Drammens 2158 2220 Klasse Mester
  Jon Kr. Røyset Tromsø 2142 2217 Klasse Mester
  Pål Røyset Tromsø 2134 2208 Klasse Mester
CM Odd Martin Guttulsrud 1911 2208 2204 Klasse Junior A
  Jon Kristian Haarr Stavanger 2209 2202 Klasse Mester
  Hans Olav Lahlum Akademisk 2162 2193 Klasse Mester
  Frode Lillevold Strømmen 2178 2190 Klasse Mester
  Ivar Chavannes Nordstrand 2242 2185 Klasse Mester
FM Jarl H Ulrichsen Trondheim 2076 2185 Klasse Senior A
  Øystein Bøyum Fossum Vålerenga 2168 2183 Klasse Mester
  Bror Thanke Nordstrand 2114 2163 Klasse Mester
  Per Ofstad OSS 2125 2161 Klasse Mester
  Johannes Kvisla 1911 2093 2158 Klasse Mester
  Svetoslav Mihajlov OSS 2175 2154 Klasse Mester
  Arne Danielsen Vålerenga 2008 2149 Klasse Mester
  Johannes Haug Nordstrand 2139 2136 Klasse Mester
  Erlend Mikalsen Alta 2153 2128 Klasse Elite
  John A Kvamme SK 96 2037 2128 Klasse Mester
  Fredrik Aunan Lindsøe Elefantene 2065 2115 Klasse Mester
  Tor Gulbrandsen Nordstrand 2044 2092 Klasse Mester
  Kristoffer Madland Trondheim 2057 2089 Klasse Mester
  Kenneth Einarsen Akademisk 2039 2087 Klasse Mester
  Odd M.T. Myrstad Black Knights 2022 2087 Klasse Mester
  Brede Hagen Elefantene 1964 2086 Klasse 1
  David Lilleøren OSS 1887 2080 Klasse 1
  Eivind X Djurhuus Nordstrand 2061 2079 Klasse Junior A
  Stig K. Martinsen Bergens 2037 2079 Klasse Mester
  Kjell Magne Johnsen Vadsø 2036 2079 Klasse Mester
  Christian Laverton Trondheim 2018 2078 Klasse Mester
  Ole Woldseth Sotra 2011 2075 Klasse Mester
  Terje Lund Levanger 1922 2066 Klasse 1
  Jens Hjorth Kjølberg 1911 2023 2063 Klasse Junior A
  Sondre Merkesvik Bergens 2002 2057 Klasse Mester
  Robin Olsen Moss 1996 2046 Klasse Mester
  Benjamin Haldorsen Bergens 2070 2045 Klasse Junior A
  Arnold Andreassen Tromsø 2003 2038 Klasse Mester
  Kjetil Strand Asker 1897 2033 Klasse Senior A
  Hans Arild Runde Akademisk 1914 2031 Klasse 1
  Henning Jakhelln Kjøita 1911 2061 2030 Klasse Junior A
  Kjell Håkon Lien Hønefoss 2023 2022 Klasse Junior A
  Ole Smeby Kongsvinger 1867 2017 Klasse 1
  Jørn Snellingen Black Knights 1927 2016 Klasse Mester
  Håkon Haugsrud Lillehammer 1847 2015 Klasse 1
  Gunnar Stake-Larsen OSS 1888 2014 Klasse Senior A
  Ole Jørn Gyldenås Nordstrand 1953 2013 Klasse 1
  Per O Andersen SOSS 1950 2013 Klasse 1
  Rafael T Gonzalez Aalesunds 1885 2007 Klasse Mester
  Øystein R. Andersen Black Knights 1873 2007 Klasse Mester
  Per Gisle Svendsen 1911 1807 2001 Klasse 1
  Ole Emil Frisvold Bergens 1933 1999 Klasse Junior A
  Hans Chr Fotland OSS 1716 1992 Klasse Senior A
  Anita Grønnestad Bergens 1953 1990 Klasse Mester
  Tore Tjensvoll Bergens 1864 1990 Klasse 1
  Torgeir Jakhelln Kjøita 1911 2051 1979 Klasse Junior A
  Karl Juriloo Trondheim 1741 1976 Klasse Mester
  Arild Edin Monsøy Trondheim 1799 1966 Klasse 1
  Raymond Boger 1911 1882 1964 Klasse 1
  Lasse Tveter Solbu Trondheim 1776 1964 Klasse 1
  Martin Nilsen OSS 1976 1961 Klasse Junior A
  David Lange Follo 1817 1958 Klasse 1
  Christian Harstad OSS 1881 1955 Klasse 1
  Carsten Aubert Nordstrand 1863 1955 Klasse 1
  Per Omtvedt Stjernen 1867 1951 Klasse Senior A
  Jon Machlik Tromsø 1951 1949 Klasse Junior A
  Håvard M Skagseth Tromsø 1908 1946 Klasse Junior A
  Øyvind Ukkelberg Stjørdal 1880 1945 Klasse 1
  Sigve Hølleland Masfjorden 1956 1944 Klasse Junior A
  Trond Ferkingstad Trondheim 1612 1943 Klasse 2
  Line Jin Jørgensen Stavanger 1937 1932 Klasse Mester
  Ole Morten Skogheim Lillehammer 1829 1932 Klasse Senior A
WFM Sylvia Johnsen OSS 1847 1930 Klasse 1
  Jan Synnestvedt Nordstrand 1843 1930 Klasse Senior A
  Per Kr Vigdal Nordstrand 1794 1930 Klasse 1
  Tom Ivar Jenkins OSS 1713 1929 Klasse Senior A
  Arnold Mundal Vålerenga 1759 1925 Klasse Senior A
  Bjørn Haveland Bærum 1807 1924 Klasse 1
  Leif Trygve Hegvik Sandnes 1772 1924 Klasse 1
  Andreas G Tryggestad Nordstrand 1922 1912 Klasse Lilleputt
  Lasse E Bjørn Tromsø 1902 1910 Klasse Junior A
  Eskil Ekeland Grønn OSS 1796 1909 Klasse Kadett A + B
  Endre Machlik Tromsø 1882 1907 Klasse Kadett A + B
  Tore Langmyhr Trondheim 1897 1902 Klasse 1
  Trygve Dahl Hell 1867 1895 Klasse Kadett A + B
  Aleksander Omtvedt 1911 1744 1892 Klasse 1
  Henrik Øie Løbersli Kristiansund 1926 1891 Klasse Junior A
  Arild Tørum SMPOAÅ 1633 1890 Klasse 2
  Lars Johansen Nordstrand 1814 1888 Klasse 1
  Trond Harald Saltnes Kristiansund 1693 1888 Klasse 2
  Jon A. Stokhaug Stjørdal 1705 1885 Klasse 2
  Asbjørn O. Steinskog Sandnes 1831 1884 Klasse 1
  Andreas Strand Modum 1683 1883 Klasse 2
  Roger Sætre Bergens 1834 1882 Klasse 1
  Lars Sæther Fredriksstad 1476 1882 Klasse Senior B
  Sigmund Lunde Sarpsborg 1695 1879 Klasse 2
  Håkon N Nordstrøm Fana 1855 1877 Klasse Junior A
  Leif Bjornes Kristiansand 1767 1876 Klasse 1
  Eivind Olav Risting 1911 1759 1875 Klasse Kadett A + B
  Finn Henrik Aas Nittedal 1672 1871 Klasse 2
  Edvard Våge Sotra 1561 1871 Klasse 2
  Gudmund Farstad Molde 1704 1870 Klasse Senior A
  Eirik Søreng Akademisk 1694 1869 Klasse 2
  Per Blikra Stavanger 1635 1869 Klasse 2
  Jonny Schmidt 1742 1863 Klasse 2
  Dag Andersen Sarpsborg 1722 1862 Klasse 2
  Daniel Barker 1911 1707 1862 Klasse 2
  Alena Ayzenberg Elefantene 1632 1858 Klasse 2
  Jan Ludvigsen Fredriksstad 1624 1856 Klasse Senior A
  Bengt-Arne Jørgensen Komsa SK 1450 1855 Klasse 3
  Svein Arne Thrana Nittedal 1698 1854 Klasse Senior A
  Nils J. Schjelderup Harstad 1638 1853 Klasse 2
  Jan Arne Bjørgvik Direkte 1741 1852 Klasse Senior A
  Hugo Parr Nittedal 1604 1852 Klasse Senior A
  Rich. Wicklund-Hansen OSS 1743 1849 Klasse Senior A
  Svein Johansen Stjørdal 1682 1846 Klasse 2
  Vegard Simensen Kristiansund 1725 1845 Klasse 2
  Øyvin Strand Bergens 1789 1838 Klasse Senior A
  Carl Christian Aarnes Nordstrand 1640 1838 Klasse 2
  Jarle Ness Nordstrand 1621 1836 Klasse 2
  Jussi Dyrnes Nordstrand 1720 1834 Klasse 2
  Per Lea Follo 1661 1834 Klasse Senior A
  Odd Habberstad OSS 1518 1833 Klasse Senior A
  Henrik Sjøl Akademisk 1762 1832 Klasse 1
  Svein E Ruud Stjernen 1502 1829 Klasse Senior A
  Mathias Sætre Bergens 1852 1826 Klasse Kadett A + B
  Tom R Wister Kirkegata 1638 1826 Klasse 2
  Cornelius Kvendseth Nordstrand 1661 1821 Klasse 2
  Edvin Dybvik SMPOAÅ 1553 1821 Klasse 2
  Eirik V Kallset Kristiansund 1573 1818 Klasse 2
  Ulrik Olsen OSS 1731 1816 Klasse Kadett A + B
  Eivind Aartun Stavanger 1717 1809 Klasse Junior A
  Knut Ø Abrahamsen Nordstrand 1615 1809 Klasse 2
  Geir O. Aagedal Bergens 1564 1807 Klasse 2
  Pål Moe OSS 1560 1800 Klasse 2
  Gunnar Lie Porsgrunn 1605 1798 Klasse 2
  John Ivar Brekke Trondheim 1368 1798 Klasse 3
  Jan M Øverås Sandnes 1535 1797 Klasse 2
  Jan Svenske Strømmen 1595 1796 Klasse Senior A
  Yngve Rasdal Masfjorden 1551 1796 Klasse 2
  Ketil Drevvatn Mosjøen 1508 1795 Klasse 2
  Magnus Aartun Stavanger 1675 1793 Klasse 2
  Thoralf N Barstad Nordstrand 1614 1793 Klasse 2
  Yonne Tangelder OSS 1674 1789 Klasse 2
  Karim Ali Fribonden 1602 1789 Klasse 2
  Ole Jakob Hegelund Tromsø 1587 1789 Klasse 2
  Vegard Øverås Sandnes 1729 1786 Klasse 2
  Anders Sørjordet 1911 1529 1782 Klasse 2
  Jonas H Rasmussen Bergens 1677 1781 Klasse Junior A
  Rudolf Steinkellner Kirkegata 1487 1781 Klasse 2
  Martin Saltvedt Stavanger 1569 1779 Klasse 2
  Andre Nielsen Alta 1707 1776 Klasse Lilleputt
  Daniel Nordquelle Nordstrand 1632 1774 Klasse Kadett A + B
  Henrik G Tallaksen Stavanger 1445 1771 Klasse Kadett A + B
  Maud Rødsmoen OSS 1796 1768 Klasse Junior A
  Kjetil Andås Masfjorden 1614 1767 Klasse Junior A
  Hans Hovden Kirkegata 1593 1766 Klasse 2
  Lucas Ranaldi 1911 1676 1765 Klasse Kadett A + B
  Øyvind Gabrielsen Trondheim 1383 1763 Klasse Senior B
  Abyl Kizatbay Stavanger 1318 1757 Klasse Lilleputt
  Per Chr Ødegaard Trondheim 1535 1754 Klasse 2
  Thomas G Larsen Larvik 1523 1752 Klasse 2
  Hanna B Kyrkjebø Stavanger 1844 1751 Klasse Kadett A + B
  Odd Christoffersen Bergens 1613 1750 Klasse 2
  Harald Thorstensen Tønsberg 1515 1745 Klasse Senior A
  Per Tore Aanonsen Nordstrand 1549 1744 Klasse Senior A
  Gisle Bjugn Sotra 1645 1743 Klasse 2
  Marte B Kyrkjebø Stavanger 1814 1742 Klasse Kadett A + B
  Sigurd Kittilsen Akademisk 1549 1740 Klasse 2
  Sherington Amarapala Lørenskog 1635 1738 Klasse 2
  Eirik Moltu Sarpsborg 1358 1735 Klasse 3
  Finn Øverlie Direkte 0 1732 Klasse Senior A
  Truls Skauge Klausen Drammens 1547 1728 Klasse 2
  Johnny Lund Nordstrand 1406 1726 Klasse 3
  Viggo Andersen Kristiansand 1523 1724 Klasse Senior A
  Odd H Birkestrand Masfjorden 1498 1720 Klasse 2
  Øyvind Mørkedal Bergens 1507 1719 Klasse 2
  Andreas Fossan Stavanger 1620 1712 Klasse Kadett A + B
  Tore Teigen Porsgrunn 1409 1710 Klasse Senior B
  Pål Egil Knutsen Samisk 1288 1708 Klasse Senior B
  Linda Marie Hansen Trondheim 1504 1705 Klasse 2
  Steinar Simonsen Follo 1304 1704 Klasse Senior B
  Aleksander Fossan Stavanger 1420 1702 Klasse Lilleputt
  Tom Steinskog Sandnes 1293 1701 Klasse Senior B
  Bjørn Noralf Dybvik Aalesunds 1309 1699 Klasse 3
  Ingrid Andrea Greibrokk Alta 1676 1698 Klasse Kadett A + B
  Torge Ugland Nordstrand 1416 1688 Klasse 3
  Eirik Kyrkjebø Stavanger 1517 1685 Klasse 2
  Tore-Inge Bratteteig Bergens 1547 1680 Klasse Senior A
  Rune Bergquist Tønsberg 1377 1677 Klasse 3
  Tor Fredrik Kaasen Tromsø 1450 1676 Klasse Lilleputt
  Benjamin Fossan Stavanger 1349 1676 Klasse Kadett A + B
  Sigurd Kjelsbøl Huse Nordstrand 1413 1675 Klasse Lilleputt
  Trond Jacobsen 1911 1514 1674 Klasse 2
  Sigve Sundsbø Elefantene 1511 1672 Klasse Kadett A + B
  Otto Brokke Drammens 1412 1668 Klasse 3
  Tore Martin Madsø Hauan Trondheim 1332 1663 Klasse 3
  Erling Dyrhaug Skjølås Stavanger 1569 1657 Klasse Kadett A + B
  Pål Inge Østgaard Trondheim 1305 1657 Klasse Senior B
  August Kristiansen Kløfsrud Moss 1235 1656 Klasse Lilleputt
  Jostein Sørhus Bergens 1365 1654 Klasse 3
  Gunnar Bue Tønsberg 1468 1651 Klasse Senior A
  Anders Stanghelle Nord-Odal 1329 1649 Klasse 3
  Harald Mottang Stjernen 1448 1647 Klasse 3
  Øyvind Hoem Vaseng Kristiansund 1568 1642 Klasse 2
  Kazim Yilmaz Drammens 1369 1637 Klasse 3
  Tomm Gulliksen Stjernen 1446 1636 Klasse 3
  Mads Vestby-Ellingsen Tromsø 1200 1632 Klasse Lilleputt
  Ole Petter Pedersen Kampen 1432 1631 Klasse 3
  Øyvind Carstensen Nordstrand 1342 1622 Klasse 3
  Eirik S Enersen Bærum 1231 1621 Klasse Lilleputt
  Sigve Saman Zandi Tromsø 1162 1619 Klasse Lilleputt
  Johnny Karl Pedersen Tromsø 1247 1614 Klasse 3
  August Berntsen-Øybø 1911 1516 1607 Klasse 2
  Finn Arild Wister Kirkegata 1274 1607 Klasse Senior B
  Audun Hoem Kristiansund 1559 1600 Klasse 2
  Thorbjørn Skaug Fredriksstad 1147 1597 Klasse Senior B
  John Røset Namsos 1349 1596 Klasse Senior B
  Bjørn Robertsen Moss 1285 1594 Klasse Miniputt
  William Sandberg Olsen Moss 1167 1593 Klasse Miniputt
  Aschmirthan Sivaranjan Nordstrand 1424 1578 Klasse Kadett A + B
  Ola Torstein Endresen Moss 1347 1576 Klasse 3
  Ove Johansen Stovner 1223 1576 Klasse 4
  Jens Petter Olsen OSS 1233 1575 Klasse 4
  Bjørn Ellingsrud Nordstrand 1183 1575 Klasse 3
  Leif E Wærstad Lillestrøm 1358 1567 Klasse 3
  Odin Nikolai Heier 1911 1507 1558 Klasse Lilleputt
  Sverre S Dyrhaug Stavanger 1312 1556 Klasse 3
  Per Tveten Bærum 1421 1553 Klasse Senior A
  Benjamin Halvorsen Tromsø 1088 1534 Klasse Lilleputt
  Terje Lie Bergens 1342 1526 Klasse Senior A
  Ingrid Strand Modum 1286 1523 Klasse 3
  Afras Mansoor Søråshøgda 1058 1519 Klasse Miniputt
  Mads Wollan Myhre Kristiansund 1214 1509 Klasse Lilleputt
  Harald Christian Vestjord Tromsø 969 1509 Klasse Lilleputt
  Amalie Isabel Merkesvik Bergens 1069 1497 Klasse Lilleputt
  Maria Skaslien Vålerenga 1118 1482 Klasse Lilleputt
  Anton Amarapala Strømmen 1112 1479 Klasse 4
  Iver Halse Kristiansund 1212 1475 Klasse 4
  Aleksander Flæsen Stavanger 1079 1466 Klasse Lilleputt
  Sara Næss Vålerenga 1458 1457 Klasse Kadett A + B
  Torgeir H Vålerenga 1332 1451 Klasse Lilleputt
  Tormod Thingstad Hønefoss 1213 1422 Klasse 4
  Johan Lien Hønefoss 997 1419 Klasse 5
  Maria Næss Vålerenga 1207 1417 Klasse Lilleputt
  Maria Greibrokk Alta 983 1399 Klasse Lilleputt
  Embla Eikeland Grønn OSS 913 1392 Klasse Miniputt
  Mats Nærheim Smeaheia Sandved 919 1329 Klasse Lilleputt
  Ole Johan Ski Asker 1875 0 Klasse Mester
  Åge Olsen Kristiansund 1767 0 Klasse Senior A
  Ola Liabøtrø Akademisk 1725 0 Klasse 2
  Fredrik Johnsen Trondheim 1667 0 Klasse 2
  Holger Lange Follo 1663 0 Klasse 2
  Ole Martin Wiig Molde 1642 0 Klasse 2
  Bjarte Engeset Larvik 1620 0 Klasse 2
  Odd Gunnar Heitun Direkte 1618 0 Klasse Senior A
  Torstein Furnes Follo 1609 0 Klasse 2
  Øyvind Fossheim Fribonden 1573 0 Klasse 2
  Jon Kielland-Lund Follo 1569 0 Klasse 2
  Knut Valle Otta 1548 0 Klasse 2
  Bjørn Emil Jørgensen Trondheim 1545 0 Klasse 2
  Magnus Jakobsson Trondheim 1530 0 Klasse 2
  Ketil Moen Steinkjer 1514 0 Klasse 2
  Bagher Portazadi Bergens 1513 0 Klasse 2
  Torben Winther Jensen OSS 1510 0 Klasse 2
  Paul Emil Hjelm-Hansen Trondheim 1508 0 Klasse 2
  Lars Martin Krogseth Lillehammer 1504 0 Klasse 2
  Oddbjørn Ørsnes Stjernen 1502 0 Klasse 2
  Trond Solstad Namsos 1480 0 Klasse Senior B
  Henrik Karlstrøm Svartlamon 1460 0 Klasse 3
  Odd Frydendal Hamar 1458 0 Klasse Senior B
  Yngve Lindsjørn Stjernen 1434 0 Klasse 3
  Eivind Bruaset Trondheim 1429 0 Klasse Lilleputt
  Jan Petter Opedal Trondheim 1417 0 Klasse 3
  Birger Kvam Svartlamon 1416 0 Klasse 3
  S. Kristian Røilid Mosjøen 1410 0 Klasse 2
  Frank Eggerud Tinn 1409 0 Klasse 3
  Trond Kristensen Mosjøen 1408 0 Klasse 3
  Tommy Kokkvoll Trondheim 1405 0 Klasse 3
  Svein-Erik Bakken Follo 1401 0 Klasse Senior B
  Alexander Berezkin Trondheim 1396 0 Klasse 3
  Leif Gulliksen Stjernen 1396 0 Klasse Senior B
  Steinar Lode Kongsvinger 1392 0 Klasse 3
  Åsmund Forfang Orkdal 1372 0 Klasse 3
  Edvin Jarve Stavanger 1372 0 Klasse 3
  Oskar Vikhamar-Sandberg Vålerenga 1357 0 Klasse Kadett A + B
  Kasher Shehzad Smeaheia Sandved 1345 0 Klasse 3
  Kjell Iversen Stjernen 1341 0 Klasse Senior B
  Lars Erik Brobakken Lillehammer 1337 0 Klasse 3
  Tore Thonstad Moss 1330 0 Klasse Senior B
  Tobias Lang Nilsen Moss 1328 0 Klasse Miniputt
  Martin Bråten Kristiansand 1325 0 Klasse 3
  Jan Ove Lorentzen Porsgrunn 1323 0 Klasse 3
  Frode Fredriksen Stavanger 1317 0 Klasse 3
  Karl-Johan Rist Alta 1313 0 Klasse 3
  Gitle Kirkesola OSS 1307 0 Klasse 3
  Tormod Prytz NSSF 1304 0 Klasse 3
  Hans B. Andreasen Orkdal 1300 0 Klasse 3
  Lars A Stensen Vestvågøy 1300 0 Klasse 3
  Egil Fagerbekk Trondheim 1299 0 Klasse 3
  Lars Lium Orkdal 1297 0 Klasse 3
  Olav K Hageberg Vålerenga 1292 0 Klasse 3
  Andreas Skotheim Tønsberg 1289 0 Klasse 3
  Kjetil Ruud Follo 1288 0 Klasse 3
  Gunnar Lilleng Strømmen 1287 0 Klasse Senior B
  Tor Skaslien Vålerenga 1284 0 Klasse 3
  Rolf A. Olsen Samisk 1281 0 Klasse 3
  Gunnar Lund Tromsø 1276 0 Klasse Lilleputt
  Aleksander Jacobsen Trondheim 1267 0 Klasse 3
  Mathias Nesheim OSS 1264 0 Klasse 3
  Isak Sjøberg Nordstrand 1249 0 Klasse Miniputt
  Finn Syvertsen Asker 1241 0 Klasse Senior B
  Karl Eirik Ødegaard Trondheim 1235 0 Klasse 3
  Jarle M. Urdal Tromsø 1233 0 Klasse Senior B
  Øistein Yggeseth Asker 1232 0 Klasse Senior B
  Berge Frimanslund Sotra 1229 0 Klasse Senior B
  Benjamin Fjellheim Groruddalen 1221 0 Klasse 4
  Sverre Skjølingstad Stavanger 1210 0 Klasse Lilleputt
  Oddvar Nordmark Sandnes 1207 0 Klasse Senior B
  Stig Gyland Sandnes 1203 0 Klasse 4
  Idar Sørensen Kirkenes 1197 0 Klasse 4
  Joakim Bystadhagen Direkte 1195 0 Klasse 4
  Bård Inge Singstad Svartlamon 1195 0 Klasse 4
  Per M Ferkingstad Sevland 1182 0 Klasse Senior B
  Kjetil Holm Trondheim 1181 0 Klasse 4
  Vidar Gjære Direkte 1176 0 Klasse 4
  Olav Skjæveland Strand 1172 0 Klasse Senior B
  Svein Erik Kringstad Sotra 1170 0 Klasse Senior B
  Leiv Røsok Direkte 1169 0 Klasse Senior B
  Sondre Piiksi Moss 1164 0 Klasse Miniputt
  Eirik Hauge Fana 1163 0 Klasse 4
  Yngve Götestam Fossheim Fribonden 1157 0 Klasse 3
  Helmer Nilsen Konnerud 1154 0 Klasse 4
  Nils R Utsi Samisk 1148 0 Klasse Senior B
  Per Nicolai Robertsen Caissa 1146 0 Klasse 4
  Oddvar Aasen Moss 1144 0 Klasse Senior B
  Tor Petterson Porsgrunn 1132 0 Klasse Senior B
  Odd-Einar Ingebretsen Holmestrand 1124 0 Klasse 4
  Torstein M Johansen Kristiansand 1122 0 Klasse 4
  Dag E B Nord Nittedal 1115 0 Klasse Kadett A + B
  Erik Lind Pedersen Moss 1115 0 Klasse Senior B
  Håvard Skotheim Tønsberg 1102 0 Klasse 4
  Petter Andreas Wadstensvik Kristiansund 1100 0 Klasse 4
  Tormund Blikra Vea Stavanger 1098 0 Klasse 4
  Claes Høglund Svartlamon 1091 0 Klasse 4
  Magnus Dahl Jenssen Kristiansund 1090 0 Klasse 4
  Joachim Kjelstrup Follo 1090 0 Klasse 4
  Thyra Kvendseth Nordstrand 1086 0 Klasse Miniputt
  Even Elias Yuan Hem 1911 1073 0 Klasse Lilleputt
  Kjell Ringstad Caissa 1073 0 Klasse Senior B
  Tarjei Benjaminsen Trondheim 1071 0 Klasse 4
  Odd G. Ridal Direkte 1070 0 Klasse 4
  Leo Andreas Giske Vatnestrøm Stavanger 1067 0 Klasse 4
  Thomas Thorvaldsen Follo 1058 0 Klasse Miniputt
  Ulrikke Langvik Trondheim 1054 0 Klasse Miniputt
  Hans-Kristian Arntzen Trondheim 1048 0 Klasse 4
  Jørgen Brobakken Hamar 1046 0 Klasse 4
  Øyvind B Fløtten Modum 1041 0 Klasse 4
  Ingrid Skaslien Vålerenga 1041 0 Klasse Miniputt
  Lars Hope Trondheim 1027 0 Klasse Senior B
  Rudi Kilen Orkdal 1027 0 Klasse 4
  Kari Kristine Engan NSSF 1023 0 Klasse 4
  Aud Norunn Strand Modum 1021 0 Klasse 4
  Aleksander Lindbøl 1911 1010 0 Klasse Lilleputt
  Håvard Bruun-Olsen Svartlamon 998 0 Klasse 4
  Vladimir Merzliakov Alta 995 0 Klasse Lilleputt
  Idar Evenstad Harstad 980 0 Klasse 4
  Maximilian L Lystad Vålerenga 974 0 Klasse Miniputt
  Klaus Smedtorp Kongsvinger 972 0 Klasse 5
  Gjermund Tandberg Modum 966 0 Klasse 5
  Odd Morten Øvereng Stjørdal 965 0 Klasse 5
  Linnea Garberg Tryggestad Nordstrand 958 0 Klasse Miniputt
  Egil Horstad Søråshøgda 931 0 Klasse 5
  Oliver Opseth Hamar 926 0 Klasse Lilleputt
  Asle Tandberg Modum 922 0 Klasse 5
  Jens E Ingebretsen Holmestrand 894 0 Klasse Miniputt
  Andreas Götestam Fossheim Fribonden 890 0 Klasse 4
  Karl P Jernberg Tromsø 889 0 Klasse 5
  Julian Munk Stavanger 888 0 Klasse Miniputt
  Morten Frost Kristiansund 885 0 Klasse 5
  Christian Sandberg Kongsvinger 874 0 Klasse 5
  Knut Henrik Tallaksen Stavanger 872 0 Klasse 5
  David Nesse Smeaheia Sandved 854 0 Klasse Miniputt
  Andreas Salvesen 1911 852 0 Klasse Lilleputt
  Paul Ivar Johansen Trondheim 842 0 Klasse 5
  Sverre Hoem Kristiansund 838 0 Klasse 5
  Magne O. Bolme Tønsberg 824 0 Klasse 5
  Ole Birkeland Kristiansand 809 0 Klasse 5
  Haakon Garfjell Asker 808 0 Klasse Lilleputt
  Helge F Pedersen Moss 805 0 Klasse 5
  Katja Hanebuth Fredriksstad 792 0 Klasse 5
  Trond Ove Svendsen Tromsø 792 0 Klasse 5
  Henrik Jacobsson Asker 784 0 Klasse Lilleputt
  Erik Opseth Elverum 772 0 Klasse 5
  Elias Kjerpeseth Trondheim 766 0 Klasse 5
  Erik Kristiansen Moss 758 0 Klasse 5
  Ingrid Jørdre Kvamme Bergens 758 0 Klasse Lilleputt
  David Luangtep Vangen 1911 751 0 Klasse Miniputt
  Sheroni Amarapala Strømmen 740 0 Klasse Miniputt
  Eskil Bruaset Trondheim 736 0 Klasse Miniputt
  Espen Haltvik Bakke Kristiansund 729 0 Klasse 5
  Tim Wanvik Bærum 727 0 Klasse Miniputt
  Shazil Shehzad Smeaheia Sandved 717 0 Klasse Miniputt
  Vetle Velle Søråshøgda 717 0 Klasse Miniputt
  Christopher Munk Stavanger 712 0 Klasse Lilleputt
  Daniel S Aunan Vålerenga 711 0 Klasse Lilleputt
  Torbjørn Krogstad Hystad Søråshøgda 710 0 Klasse Miniputt
  Gard Alexander Bye Syreng Nittedal 709 0 Klasse Miniputt
  Polina Bronder Vålerenga 706 0 Klasse Lilleputt
  Håvar Dahl Hell 688 0 Klasse Lilleputt
  Niklas Unneland Aalesunds 672 0 Klasse Miniputt
  Ulrik Ruud Trondheim 656 0 Klasse Miniputt
  Magnus Øyvind Lange Follo 655 0 Klasse Miniputt
  Jakob Horstad Søråshøgda 652 0 Klasse Miniputt
  Henrik Iversen Søråshøgda 623 0 Klasse Miniputt
  Ian Dahl Hell 622 0 Klasse Miniputt
  Lars Paul Huse Nordstrand 619 0 Klasse 5
  Arne Kjelsbøl Huse Nordstrand 618 0 Klasse Miniputt
  Anniken Vestby Tromsø 580 0 Klasse 5
  Daniel Fossan Stavanger 571 0 Klasse Miniputt
  Alisha Shehzad Smeaheia Sandved 543 0 Klasse Miniputt
  Thomas Jørdre Kvamme Bergens 542 0 Klasse Miniputt
  Nikolai Rist Alta 537 0 Klasse Miniputt
  Harald Skjølås Dyrhaug Stavanger 535 0 Klasse Miniputt
  Eva Skaslien Vålerenga 532 0 Klasse Miniputt
  Anders Ivan Stein Nittedal 521 0 Klasse Miniputt
  Charlotte Tallaksen Stavanger 512 0 Klasse Miniputt
  Eivind Andreas Almli Orkdal 0 0 Klasse Miniputt
  Ann-Elin Arnesen Direkte 0 0 Klasse 5
  Halvor Arnesen Asker 0 0 Klasse Begynner
  Raymond Arntsen Mosjøen 0 0 Klasse 4
  Jørgen Ruud Auran Direkte 0 0 Klasse Lilleputt
  Per Inge Dalheim Mosjøen 0 0 Klasse 2
  Torbjørn Dannevig 0 0 Klasse Begynner
  Jørgen Dyrstad Akademisk 0 0 Klasse 2
  Øivind Flæsen Stavanger 0 0 Klasse 5
  Svein Folkvord Stavanger 0 0 Klasse 2
  Leonard Frost Gullkongen Sjakklubb 0 0 Klasse Begynner
  Michael W. Fuglesang OSS 0 0 Klasse 4
  Sigurd Lauvås Gaure OSS 0 0 Klasse 5
  Christer Vinje Gimse Stjernen 0 0 Klasse 3
  Edvard Lewis Gjetrang Groruddalen 0 0 Klasse 5
  Reidar Angell Hansen SMPOAÅ 0 0 Klasse 4
  Torkel Hansen Trondheim 0 0 Klasse 4
  Rolf Haug OSS 0 0 Klasse 2
  Mina Johanne Heier 1911 0 0 Klasse Miniputt
  Ariza Hina Søråshøgda Skolesjakklubb 0 0 Klasse Miniputt
  Kristian Hjelm-Hansen Trondheim 0 0 Klasse 5
  Martin Raknes Holth Trondheim 0 0 Klasse 5
  Kåre R Hugås Trondheim 0 0 Klasse Senior B
  Anton Krogstad Hystad Søråshøgda Skolesjakklubb 0 0 Klasse Miniputt
  Jardar Iversen Kongsberg 0 0 Klasse 5
  Johannes Iversen Gullkongen Sjakklubb 0 0 Klasse Begynner
  Kjetil Iversen Søråshøgda 0 0 Klasse 5
  Tuva Iversen 0 0 Klasse Begynner
  Sigurd Syversveen Kjeldstad Gullkongen Sjakklubb 0 0 Klasse Miniputt
  Sigrid Jakhelln Kjøita SK av 1911 U 0 0 Klasse Miniputt
  Markus Knutsen Moss 0 0 Klasse 5
  Torgeir Wigum Lindland Svartlamon 0 0 Klasse 5
  Scott Macody Lund Trondheim 0 0 Klasse 5
  Martin Lyngås Drammens 0 0 Klasse 5
  Areeb Mansoor 0 0 Klasse Begynner
  Safeer Uddin Mansoor Søråshøgda 0 0 Klasse 3
  Daniel Mollan Direkte 0 0 Klasse 5
  Peter Scott Munk Stavanger 0 0 Klasse 5
  Brage Myran Steinkjer Usl 0 0 Klasse Miniputt
  Christoffer Møllenhoff Stjernen 0 0 Klasse 5
  Ludvik Leding Ringstad Ørland 0 0 Klasse Begynner
  Morten Rolstad OSS 0 0 Klasse 4
  Astrid Elisabeth Sandberg Kongsvinger sjakklubbs un 0 0 Klasse Miniputt
  Kasper Skaret Skipnes Ørland 0 0 Klasse Begynner
  Inga Dyrhaug Skjølås Stavanger 0 0 Klasse Miniputt
  Thomas Stene Groruddalen 0 0 Klasse 2
  Amund Stenseth Trondheim 0 0 Klasse 5
  Aina Marie Svendsen Stavanger 0 0 Klasse 2
  Morten Andre Svendsen OSS 0 0 Klasse 4
  Erik Søiland Stavanger 0 0 Klasse 3
  Rune Taranger Direkte 0 0 Klasse 2
  Jens Teigen Byåsen SK 0 0 Klasse Miniputt
  Idun Thorvaldsen Follo 0 0 Klasse 5
  Nora Trasti Tromsø 0 0 Klasse 5
  Kim Gisle Tronsmo Trondheim 0 0 Klasse 5
  Ådne Tveit Elefantene sjakkakademi 0 0 Klasse Miniputt
  Arne Unneland Aalesunds 0 0 Klasse 4
  Mathias Unneland Aalesunds 0 0 Klasse Miniputt
  Karl Vallevik Stjernen 0 0 Klasse 5
  Dawan Wilairam Gjøvik Sku 0 0 Klasse 5
  Truls Helge Øi Trondheim 0 0 Klasse 5
  Thorleif Øien Direkte 0 0 Klasse 5
You can sort the list by clicking the column headers

Group overview:
Group:Klasse EliteKlasse MesterKlasse 1Klasse 2Klasse 3Klasse 4Klasse 5Klasse Senior AKlasse Senior BKlasse Junior AKlasse Kadett A + BKlasse LilleputtKlasse MiniputtKlasse BegynnerTOTAL
Player count:204028815742463033192037518512
Avg. FIDE rating:2366212719601797165415051419184016921949174915801524-1872
Avg. Federal rating:23612072184815981343111283516731262193216191124809-1471